Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Початок кінця НАТО як безпекової організації в Європі

Фото: Українська журналістка сперечається з Борисом Джонсоном з приводу закриття неба над Україною Джерело: Yahoo News UK

Володимир Зеленський стає найбільш популярним лідером Північноатлантичного простору. Президент України, разом з українським народом, став символом незламності та патріотизму після того як засоби масової інформації опублікували новину про відмову президента України евакуюватися з Києва. За інформацією The Washington Post, Білий дім запропонував таку допомогу, щоб уникнути захоплення Зеленського або його вбивства російськими окупаційними військами. Президент України відповів, що йому потрібна зброя, а не «таксі».  Сьогодні В.Зеленський проявив себе як сильний лідер світового рівня, який зіткнувся з викликом існуванню своєї держави в умовах широкомасштабної російської воєнної агресії.

Зброя це те що найбільш потрібно для відсічі цієї російської навали. Також велику надію українці покладали на НАТО як на безпекову організацію. Адже до сьогодні Альянс залишався єдиною безпековою парасолькою євроатлантичного простору. За даними соціологічних досліджень групи «Рейтинг», серед українського населення підтримка вступу України до НАТО найвища за всю історію опитувань: 76% виступають за вступ в НАТО.

Проте ці надії суттєво похитнулися останнім рішенням Північноатлантичної ради НАТО, що показало нездатність політичних лідерів приймати відповідальні стратегічні рішення. Сьогодні слабкі лідери сильних країн ухвалюють слабкі рішення. За словами співзасновника Українського інституту майбутнього Юрія Романенка, сьогодні на Заході є один лев – Зеленський, який не боїться називати речі своїми іменами. І найголовніше, що його меседжі дедалі глибше починають проникати у свідомість громадян західних країн. «Продажна західна еліта злила Україну Росії, наперед вважаючи, що та переможе за кілька днів» – написав Романенко у своєму профілі. На сьогодні близько 74% американців заявили, що Сполучені Штати та їхні союзники по НАТО повинні закрити небо над Україною. Так само 80% опитаних американців заявили, що Сполучені Штати повинні припинити купувати російську нафту. Більше того, 81% американців вважають, що Вашингтон повинен ввести додаткові санкції проти Росії. Однак, керівництво країн НАТО досі уникають закриття неба над Україною та залишають українські міста вразливими для ракетних та авіаударів з боку Росії. За словами МЗС України Дмитра Кулеби, якщо над Україною закриють небо для польотів російської авіації, це суттєво змінить перебіг війни та сприятиме розв’язанню низки питань, зокрема гуманітарних. Наразі низка українських міст знаходяться у блокаді, а зелені коридори, про які домовились українська та російська делегація були зірвані Росією. На додаток, на території усієї країни тривають бомбардування, жертвами яких щоденно стають сотні українців. З початку повномасштабного вторгнення в Україну росіяни вбили понад 2000 мешканців України.

Володимир Зеленський після саміту міністрів оборони країн НАТО заявив: «Усі розвідки країн НАТО чудово знають плани ворога. Вони також підтвердили, що Росія хоче продовжити наступ…Знаючи, що нові удари та жертви неминучі, НАТО свідомо ухвалило рішення не закривати небо над Україною… Ви повинні були думати про людей. Про людяність. А про що ви думали на тому саміті? Усі люди, які загинуть від цього дня, загинуть також через вас. Через вашу слабкість. Через вашу роз’єднаність», – сказав Зеленський. Через систему закупівель НАТО Україна отримала лише 50 тонн дизпального. Президент України не підбираючи слів сказав, мабуть, для того, щоб «ми могли спалити Будапештський меморандум. Щоб краще горіло. Але він для нас уже згорів. У вогні російських військ». Таким чином, НАТО все ще намагається уникнути зіткнення з Росією. Північноатлантичний альянс заплющує очі на бомбардування мирних українських міст, захоплення російськими військами українських АЕС, шляхом ведення бою у безпосередній близькості до енергоблоків. І на піратство Росії у Чорному морі, атаку на цивільні кораблі та катастрофу румунських винищувача та гелікоптера. Наразі офіційною версією катастрофи залишається «погана погода».

Якщо НАТО так боїться захистити населення України через погрозу Росії застосувати російську ядерну зброю, то Балтійські країни також не стануть захищати, так само як і Польщу та Румунію, адже це призвело б до прямого зіткнення з РФ. Якщо Україна паде, країни-члени НАТО зможуть у цьому пересвідчитись. Єнс Столтенберг, так само як і Джо Байден говорять, що будуть захищати кожен дюйм території союзників. Тут очевидне протиріччя, адже якщо завданням НАТО є уникнення зіткнення з Росією, то що зміниться у разі нападу на союзника?  Але, якщо держави-члени Північноатлантичного альянсу готові захищати союзників, не зважаючи на ядерну зброю РФ, то Західні країни, що володіють спроможностями, які у рази перевершують українські, лишають Україну сам на сам з Росією.  У такому випадку НАТО заплющує очі на злочини Путіна, смерті тисяч українців, сподіваючись перемогти Росію руками українського народу. Таким чином, коли генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг говорить про те, що «ми не хочемо щоби ця війна  вийшла за межі України»  означає, що НАТО  вибрало Україну в якості сакральної жертви для Росії, щоби таким чином уникнути війни з нею. Звісно, що НАТО не могло погодитися з ультиматумом В. Путіна який би означав капітуляцію Альянсу. Відповіддю Росії стала широкомасштабна агресія проти України.

Росія відкриває скриньку «пандори» і Захід цьому досі не перешкоджає. Як зазначив Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба: «Коли НАТО поводиться так, як зараз, росіян це тільки підбадьорює і показує їм, що насправді НАТО сильне на словах, а не в діях. У НАТО існує політична згода, щоб союзники на двосторонньому рівні допомагали Україні всім, чим можуть. Але сам альянс, як організація, по суті, усунувся, ми повинні говорити чесно, українці мають чітко й чесно побачити, що НАТО насправді не є таким, яким українці собі його уявляли, принаймні зараз. Якщо завтра вони змінять свою позицію — молодці. Але поки що їхня позиція не викликає поваги». Якщо НАТО не закриє небо над Україною, найближчими днями світове співтовариство стане свідком масової загибелі цивільного населення в Україні. Росія не спромоглася захопити Україну за декілька днів і тепер використовує тактику випаленої землі, як це було протягом війни у Чечні. Україна вистоїть. Залишається питання – якою ціною. Володимир Зеленський зазначив, що увесь континент знатиме Харків, Чернігів, Суми, Волноваху, Маріуполь, Миколаїв та багато інших українських прекрасних міст, які витримали найстрашнішу навалу з часів Другої світової війни. Однак, увесь континент пам’ятатиме і реакцію Європи, рішення НАТО закрити, або не закривати небо над Україною.

Тепер виходить так, що єдиним гарантом безпеки держави від збройного конфлікту є не Північноатлантичний альянс, а наявність ядерної зброї. Спочатку країни НАТО відмовлялись накладати на Росію санкції. Потім – надавати Україні військову підтримку. Тепер вони платять мільярди доларів за свої помилки, а Україна розплачується тисячами життів.  Адже сьогодні Україна єдина з усіх країни, яка захищає від російської воєнної агресії не тільки себе, але й обороняє східний фланг НАТО та всю Європу.

Скільки ще помилок мають зробити лідери Заходу щоб засвоїти урок та зрозуміти, що за той стиль життя та цінності, який вони сповідують потрібно боротися, інакше все це можна у мить втратити?


Джерела:

1. ЗАГАЛЬНОНАЦІОНАЛЬНЕ ОПИТУВАННЯ: УКРАЇНА В УМОВАХ ВІЙНИ (1 БЕРЕЗНЯ 2022), 01.03.2022,
URL: https://ratinggroup.ua/research/ukraine/obschenacionalnyy_opros_ukraina_v_usloviyah_voyny_1_marta_2022.html

2. Romanenko Dreams&Nightmare Show, 05.03.2022,
URL: https://t.me/romanenko_dns/9142

3. Понад 70% американців підтримують закриття неба над Україною – опитування, 05.03.2022,
URL: https://www.pravda.com.ua/news/2022/03/5/7328359/

4. «НАТО усунулось від допомоги Україні» − Кулеба, 05.03.2022,
URL: https://www.radiosvoboda.org/a/news-kuleba-nato-ukrayina/31737572.html