Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

ПАРЄ в черговий раз витримала іспит на відданість європейським цінностям

5 квітня прихильники Росії у Парламентській асамблеї Ради Європи підготували план, який передбачає позбавлення ПАРЄ права накладати санкції на РФ. Про це йдеться у статті "Раду Європи ведуть до перевороту: як планують скасовувати покарання Росії у ПАРЄ". Лідер групи "Об’єднані ліві" у Раді Європи, нідерландський парламентар Тіні Кокс підготував проект резолюції, яка може повністю перевернути розподіл повноважень у Раді Європи. Документ пропонує обмежити право ПАРЄ карати держави, що порушують принципи організації. Основна ідея цього проекту в тому, що будь-які санкції мають ухвалюватися лише спільним рішенням Асамблеї та комітету міністрів (орган Ради Європи, в якому представлені уряди всіх 47 держав-членів РЄ). У разі затвердження документу моментального зняття санкцій з росіян не станеться, але відкриється можливість для цього. Приміром, зміни регламенту можуть технічно затвердити у травні на засіданні керівного органу Асамблеї – постійного комітету, де відсоток опонентів Росії – значно нижчий, ніж загалом у ПАРЄ. Паралельно проведуть аналогічне рішення у комітеті міністрів, і вже у червні росіяни повернуться до Страсбурга. Проект резолюції вже був представлений керівництву ПАРЄ 3 квітня, а також переданий членам політичного комітету.[1]

Проте, вже 10 квітня стало відомо, що у Парламентській асамблеї Ради Європи не дозволили Російській Федерації змінити процедуру запровадження санкцій. Про ухвалення відповідної резолюції оголосила президент ПАРЄ Ліліан Морі. На засіданні весняної сесії Асамблеї, яка відбулась 8-12 квітня у Страсбурзі (Франція), “за” резолюцію проголосувало 105 парламентаріїв, “проти” – 3, “утрималось” – 16. Під час голосування в проект резолюції були внесені правки, які не дозволили проросійським силам в ПАРЄ відстояти інтереси Росії щодо можливості повернення в сесійну залу ПАРЄ без виконання вимог попередніх резолюцій Асамблеї, ухвалених у зв’язку з агресією проти України.

«Уніан» інформує, що після голосування голова української делегації в ПАРЄ Володимир Ар'єв заявив у соціальній мережі Facebook: “Росія не отримала зміни процедури запровадження санкцій! При цьому Росія в резолюції критикується за боягузтво та шантаж (відмову платити внесок до Ради Європи)”. “Її закликали не боятися і не шантажувати, а виконувати зобов‘язання. Тож, існуючий санкційний механізм залишається. Можливо, буде запроваджений додатковий, складніший. Але то вже справа майбутніх сесій. Делегація зробила все можливе. Хоча, головна боротьба попереду: проросійські сили відчули рухи з українського виборчого процесу, а прибічники все частіше питають - чи є їм сенс стояти за нас, якщо українці демонструють інші тенденції. Сподіваюсь, ми не дамо приводу для розчарування європейським партнерам», - наголосив Ар’єв, як повідомляє «Уніан».

Народний депутат Україні Марія Іонова нагадала, що Рада Європи була заснована з тою метою, щоби досягнути більшої єдності серед її країн-членів на основі спільних цінностей і принципів. "Найбільший виклик, з яким Рада Європи стикається сьогодні, полягає у підриві цих цінностей", - сказала Іонова, передає «Уніан». Вона висловила переконання, що тривалі дискусії, які присвячені фінансовим питанням в Раді Європі, говорять про те, що "Російська Федерація намагається обміняти гроші на цінності організації, а саме демократію, верховенство права і права людини". "Тому, будь ласка, не дивіться на правду з заплющеними очима", - закликала Іонова, інформує «Уніан». Народний депутат поставила риторичне запитання усім членам ПАРЄ, чи вони завжди намагатимуться змінювати процедури і правила ПАРЄ, коли Росія порушуватиме принципи і цінності організації. Також вона сказала, що шантаж не є інструментом демократії. "Шантаж не веде до поваги до верховенства права і прав людей. Або ми виступаємо єдиним цілим заради миру і свободи, або ми здаємося перед грошима", - заявила вона, передає «Уніан». "Ми не можемо відмовитися від захисту парламентської демократії. Ми маємо об'єднати наші зусилля, аби протидіяти ініціативам, які надходять від урядів окремих країн, які прагнуть поставити в залежність Парламентську асамблею Ради Європи перед Комітетом міністрів (Ради Європи)", - наголосила вона, повідомляє «Уніан».[2]

Таким чином, цього разу прихильникам Росії не вдалось досягти своєї головної мети - проводити проросійську політику в ПАРЄ. Втім ця перемога не означає, що Росія покине спроби повернутись до складу ПАРЄ та вимагати скасування санкцій. Так чи інакше в майбутньому можуть з’явитись для цього передумови.

 


[1] https://www.eurointegration.com.ua/news/2019/04/5/7094846/

[2] https://www.unian.ua/politics/10512102-u-parye-ne-dozvolili-rosiji-zminiti-proceduru-zaprovadzhennya-sankciy.html