Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Неформальний саміт в Сібіу підтвердив європейську єдність

У Румунії 9 травня пройшов Неформальний саміт глав Європейського Союзу, на якому його лідери обговорили майбутнє європейського вектору розвитку ЄС на наступні 5 років. За підсумками цього саміту вже в червні Рада ЄС затвердить стратегію, в рамках якої буде визначено бачення внутрішньої і зовнішньої політики Євросоюзу. Через три роки після саміту в Братиславі - де європейські політики визначили головними викликами міграційну кризу, тероризм і конфлікти на кордоні з ЄС - глави європейських держав зібралися в Румунії в центрі Трансільванії в місті Сібіу на неформальний саміт глав ЄС під девізом «Майбутнє Європи».

Завдання цієї зустрічі - узгодити дорожню карту зовнішньої і внутрішньої політики Євросоюзу, а також обговорити стратегію, яку затвердять на наступному саміті в червні. Саміт в Сібіу проходив за участю лідерів європейських держав - Ангели Меркель, Еммануелем Макрона, а також топ-чиновників ЄС: президента Ради ЄС Дональда Туска, президента Європейської комісії Жана-Клода Юнкера, президента Європарламенту Антоніо Тайянь, представника ЄС із зовнішньої політики і політики безпеки Федеріки Моггеріні.

За підсумками саміту було прийнято Декларацію Сібіу. Документ включає 10 пунктів, в якому йдеться про прихильність принципам єдиної Європи, намір приймати єдині спільні рішення, захищати європейський спосіб життя, демократію та верховенство права, нести справедливість і ставити людей вище політики і амбіцій. В Декларації також міститься намір захищати своїх громадян, зберегти Європу для майбутніх поколінь і залишатися відповідальним глобальним лідером. «Сьогоднішня дискусія ознаменувалася тим, що ми здатні разом створювати майбутнє Європейського Союзу. Ми прийняли резолюцію про просування ідей демократії, розвитку та світу. Проект цієї резолюції важливий, як для внутрішньої політики, так і для наших зовнішніх сусідів. Я радий, що сьогодні з Румунії виходить цей унікальний позитивний сигнал від країн-членів і європейських інституцій про консолідацію Європи на основі наших цінностей. Ми прийняли політичну декларацію, яка залишиться в історії ЄС. Це підтвердження нашої готовності розвивати разом європейський вектор», - сказав президент Румунії Клаус Йоханніс[1].

Передбачається, що Декларація Сібіу стане початком глибшої співпраці в ЄС: на рівні країн-членів, на регіональному рівні і в частині міжнародної політики. Йоханніс впевнений, що європейські країни готові продовжувати розвивати європейський проект. Крім того, одним з пунктів Декларації була обіцянка про відповідальне лідерство ЄС перед обличчям нових викликів. «Ми будемо продовжувати працювати з нашими партнерами в світі, щоб підтримувати і розвивати заснований на правилах міжнародний порядок, максимально використовувати нові торгівельні можливості і спільно вирішувати глобальні проблеми, такі як збереження навколишнього середовища і боротьба зі зміною клімату», - сказано в документі[2].

Президент Ради ЄС Дональд Туск зазначив, що в ході обговорень кожен з європейських лідерів висловив готовність нести відповідальність за весь європейський простір. За підсумками саміту в Сібіу в червні Рада ЄС ухвалить нову стратегічну порядку на період 2019-2024 років. «Результати дискусії будуть видні в червні, коли Рада ЄС затвердить пріоритети Євросоюзу на наступні п'ять років. Лідери продемонстрували, що вони готові брати на себе відповідальність не тільки за свою країну, але і перед викликами, з якими стикається вся Європа», - зазначив Туск. Таким чином, декларація неформального саміту стане свого роду проектом стратегії ЄС на наступні 5 років.[3]

Румунський експерт Анджела Грамада, президент ESGA вважає, що цією декларацією ЄС демонструє, що не обмежує можливості третіх країн для євроінтеграції, проте сам ЄС не буде вживати жодних заходів для зближення з кандидатами на вступ до Європейського Союзу. «У тексті не так багато амбіцій. Це - свого роду «список справ» для європейських лідерів, для осіб, які приймають рішення. Друге - зовнішня політика: роль, яку повинен взяти на себе ЄС, і можливості, які він повинен просувати як глобальний учасник. Мені б дуже хотілося, щоб ця заява стала ознакою емоційної зрілості і зрілості рішень з боку сторін, що підписали тверді, а не декларативні зобов'язання щодо зовнішньополітичних дій або торгівельних партнерств, які показати єдність за межами Європейського Союзу», - сказала Анджела Грамада[4]. Експерт додала, що Україні потрібно просувати внутрішні зміни для того, щоб домогтися результатів на зовнішній арені.

У Декларації прямо говориться, що Європейський Союз визнає європейську перспективу для інших європейських держав, але при цьому не уточняється термін для тих державних суб'єктів, які бажають стати членами ЄС. Це означає, що ЄС не буде робити жодних дій в найближчому майбутньому, спрямованих на наближення України до членства в Євросоюзі. Київ повинен зрозуміти наступне: європейська інтеграція України залежить від того, наскільки вона хоче, щоб ця європейська перспектива стала реальністю. «Ви не можете постукати в двері Європейського Союзу, не будучи підготовленим, або не прийнявши механізми, на яких діє ЄС. Ви можете змусити Європейський Союз змінити «визнання перспективи» на «наданні статусу члена» тільки за допомогою внутрішніх, скоординованих і відповідальних дій відповідно до європейських принципів та цінностей », - пояснила експерт[5].

В Україні погоджуються, з тим, що наступні 5 років Україна може відійти від уваги Європейського Союзу. Однак, як підкреслив, український політолог Євген Магда, політика ЄС прояснитися після виборів до Європейського парламенту. «Політика буде залежати не від цього саміту, а від виборів до Європарламенту, де все-таки, євроскептики свої позиції посилять, тому потрібно бути реалістами і розуміти, що наступні 5 років для України навряд чи будуть тріумфом на європейському напрямку. При цьому потрібно розуміти, що ми можемо досягти бажаного, просунутися ближче до ЄС, тільки виконуючи Угоду про асоціацію, тобто, - те домашнє завдання, яке стоїть перед Україною. Це означає, що нам не потрібно виступати з позиції жебрака на міжнародній арені, а потрібно ставити перед собою амбітні, але реалістичні завдання і показувати, перш за все, свої сильні сторони », - вважає Магда.[6]

Саміт в Сібіу продемонстрував, що ЄС не залишається байдужим до свого майбутнього і прагне більшої уваги до проведення виборів у Європейський парламент. Головним підсумком неформальної зустрічі стала Декларація Сібіу, яка засвідчила прагнення продемонструвати безперечну єдність Європи на тлі «Брекситу».

 

[1] https://ukr.lb.ua/world/2019/05/10/426474_samit_ies_rumunii_yake_maybutnie.html

[2] Там само.

[3] Там само.

[4] Там само.

[5] Там само.

[6] Там само.