Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Навіщо Олафу Шольцу потрібен В. Путін?

Фото: Олаф Шольц та Володимир Путін
Джерело: Spiegel

У першій половині червня у ЗМІ з’явилися повідомлення щодо можливого візиту канцлера ФРН Олафа Шольца, президента Франції Еммануеля Макрона та прем’єр-міністра Італії Маріо Драгі до Києва. Три держави-лідери Євросоюзу висловлюють свою підтримку Україні, долучаються до запровадження санкцій та надають допомогу разом з іншими країнами-партнерами, зокрема в межах G7 та ЄС. Однак, станом на 15 червня 2022 року, позиція цих трьох країн залишається неоднозначною, адже рівень залученості цих держав до протидії російської агресії залишається недостатнім, а цілі та бачення шляхів завершення російсько-української війни можуть сильно відрізнятися від бачення України та держав, які надають Україні найбільшу допомогу.

Німеччина досі не поставила Україні важке озброєння, а нові обіцянки надати Україні системи ППО, або іншу техніку вже викликають в українців лише іронічну посмішку. Німецькі гаубиці та зенітні самохідні установки "Гепард" досі не доїхали в Україну, а БМП Marder, ймовірно, передадуть Греції в обмін на постачання Грецією Україні застарілих радянських БМП-1. Керівництво України зверталось до німецького уряду з проханням поставити дану бронітехнку, адже держава наразі вкрай потребує такої допомоги для проведення контр-наступальних дій. За інформацією німецького видання Bild, якби німецька влада схвалила угоду Rheinmetall з Україною, умови якої обговорювали ще в березні цього року, перші БМП Marder вирушили б уже влітку. Однак, німецький уряд затягує і передачу бронетехніки Греції, внаслідок чого Україна не отримує навіть старих БМП-1. "Коли Україна має отримати танки - коли війна закінчиться? Це цирк. Знущання і з України, і з Греції. Для цього просто немає підстав. Олаф Шольц не хоче допомагати Україні без посередників, але й не хоче це відверто визнавати" - так прокоментував дії Німеччини урядовець міноборони Греції в інтерв’ю Bild. 

Так само як і Греція, свою зброю Україні не може передати Іспанія, яка мала намір поставити 40 танків Leopard 2A4, але отримала заборону з боку уряду Олафа Шольца. Дії Німеччини викликали обурення і у сусідньої Польщі, яка передала Україні понад 240 танків, але не отримала від ФРН заміну. Поки єдина країна, яка має шанси отримати від Німеччини техніку за так званими "круговими постачаннями" - це Чехія. Прага також відправила значну кількість важкого озброєння, зокрема танки Т-72, але отримає від Берліну лише 15 одиниць Leopard 2A4. І як пише польське видання лише завдяки тому, що має контракт на півсотні Leopard 2A7 за 800 млн євро.

Окрім недостатньої військової підтримки, Німеччина продовжила економічну кооперацію з Російською Федерацією. Хоча міністерство економіки Німеччини заявило про намір у 2022 році скоротити залежність від газу з Росії з 55% до 30%, загалом країна в січні-квітні 2022 року збільшила загальний імпорт з Росії на 60% і перерахувала Москві майже на 6 мільярдів євро більше у порівнянні з даними за аналогічний період минулого року. Дії уряду Олафа Шольца протирічать словам, і це змушує переосмислити загальну стратегію Німеччини у контексті російсько-української війни.

У разі перемоги України у Європі кардинальним чином змінюється баланс сил. Параметри нової європейської архітектури визначатимуть країни-переможці, а це Україна, східноєвропейська Польща та атлантичні Велика Британія та США. Континентальні потуги: Німеччина, Франція та Італія у такому разі втрачатимуть свою роль на Європейському континенті. Вплив США у Європі зросте, зокрема, безпосередньо на Францію та ФРН. Париж та Берлін влаштовували ті відносини, які вони мали з Москвою до 24 лютого. Адже вони мали балансира проти американського впливу та дешеві енергоносії. Тому Росія важлива для континентальних потуг Європи і повернення до “Business as usual” був би бажаним для них сценарієм. Тому ми чуємо заклики французького президента “не принижувати Росію та зберегти Путіну обличчя”. 

Такий підхід має теоретичне підґрунтя. Російські геополітики, найбільш впливовим з яких є Алєксандр Дугін, сповідували концепцію поділу Європи ще наприкінці 20 століття. Відповідно до теоретичного підходу Дугіна, Росія та Німеччина є природніми союзниками. Російсько-німецьке партнерство забезпечить їхнє панування на європейському континенті та значно зменшить американський вплив. “Росія і Німеччина повинні всі спірні питання вирішувати спільно і заздалегідь, виробивши загальний план перерозподілу географії впливу в цьому регіоні, а потім жорстко припиняти всі локальні ініціативи східноєвропейських націй щодо перегляду російсько-німецьких планів. При цьому головне, чого треба прагнути, це категоричне усунення будь-якої подібності "санітарного кордону", явне розвіювання ілюзій проміжних держав щодо їхньої потенційної незалежності від геополітично могутніх сусідів” - писав Дугін у своїй праці “Основи геополітики”.

Так, лідери ФРН, Франції та Італії приїхали до Києва схиляти Володимира Зеленського до поступок Володимиру Путіну, як це вже було в історії коли Джордж Буш приїздив до Києва з промовою, що увійшла в історію як “Chicken Kyiv”. Тоді, побоюючись появи на місці СРСР чотирьох ядерних держав зі слабкою економікою та потенційно нестабільним внутрішнім становищем, що вдарило б по режиму нерозповсюдження, американський президент закликав Верховну Раду відмовитись від ідеї незалежності. Тепер лідери європейських країн намагаються схиляти Президента України до поступок щодо української території та суверенітету. 

Такий шлях, однак, не забезпечить сталого миру на європейському континенті. У розпал бойових дій та на тлі закликів Макрона зберегти Путіну обличчя, російський президент відкрито порівнює себе з імператором Петром I, який 21 рік вів Північну війну і за словами російського автократа “не відбирав, а повертав російські землі”. Це очевидно, що будь-яке перемир’я стане паузою перед наступною хвилею російсько-української війни, адже завданням російського керівництва є повне знищення української державності та українського народу як нації. І це бачення не тільки Володимира Путіна, а й переважної більшості російських політиків, починаючи від найбільш радикальних, до т.з. “російських лібералів”, які вважають окупацію Автономної Республіки Крим волевиявленням жителів Кримського півострова. Тому, єдиним шляхом, що може принести мир у Європу - це збільшення військової підтримки Україні та протидія російській агресії.

Варто зауважити, що, навіть, у Німеччині, не зважаючи на позицію уряду Олафа Шольца, є політичні сили, які це розуміють. Особливо критично дії Олафа Шольца оцінює німецьке видання Spiegel. “Шольц та його уряд явно тягнуть час. Спочатку вони не вірили, що українці мають шанси перемагати у війні Росією, і надіслали необхідний мінімум для правдоподібного заперечення своєї позиції, починаючи з 5000 касок. Пізніше це була суміш некомпетентності та безвольності – і бажання прикритися своїми союзниками. Не говорячи вже про відмову взяти на себе міжнародне лідерство” - говориться у статті під назвою “Чому Німеччина так повільно постачає зброю?”. У цій статті зазначається: “Здається ймовірним, що Шольц взагалі ніколи не поставив би будь-яку зброю без масованого тиску з-за кордону і всередині його власної правлячої коаліції. Згідно з опитуванням, проведеним Civey, половина всіх німців не вірять, що Шольц робить все, що в його силах, щоб швидко забезпечити Україну необхідною зброєю”.

Невдоволення діями чинного Канцлера відбивається на рейтингу Соціально-демократичної партії. Згідно з результатами опитування, проведеного Інститутом дослідження громадської думки YouGov, тільки 18% громадян підтримують СДПГ. 30% громадян Німеччини, які мають право голосу, заявляють, що проголосують за ХДС/ХСС, 21% - за партію Зелених, 7% - за Вільну демократичну партію. 

 


Фото: Рейтинг політичних партій Німеччини станм на 07.06.2022
Джерело: YouGov

Звісно, електоральні настрої формуються з різних чинників, однак, як раніше зазначалось Інститутом зовнішньополітичних досліджень, українське питання є важливим елементом поточного політичного порядку денного, який може як підвищити рейтинг чинного уряду, так і вдарити по ньому. 

У Франції Еммануелю Макрону вдалося уникнути критики за недостатню підтримку України. По-перше, на відміну від Німеччини, французька опозиція в особі Марі Ле Пен виступає не за збільшення підтримки України, а за партнерство з Росією. По-друге, французьке керівництво вдало розпіарило передачу Україні 12 САУ "Цезар", хоча військово-технічна підтримка з боку Франції непорівнянна з допомогою Польщі, Великобританії і тим більше - США. Так само італійський прем’єр-міністр Маріо Драгі продемонстрував лідерство і заробив внутрішньополітичні дивіденди, запропонувавши план “врегулювання” російсько-української війни, а фактично - план припинення опору Україною в обмін на членство у Євросоюзі.

Слова підтримки України з боку лідерів Німеччини, Франції та Італії не підкріплюються практичним діями. Так, держави постачають певне озброєння та запроваджують санкції проти Росії в межах G7 та Євросоюзу. Водночас, країни продовжують економічну співпрацю з країною-агресором, та не озброюють Україну у  достатній мірі для проведення ефективних контр-наступальних дій. Ймовірно, низка держав ЄС залишають намір повернутися до “Business as usual” з Росією. Віра в те, що це можливо - велика стратегічна помилка, що випливає з нерозуміння сутності російської політики по відношенню до сусідніх країн. 

Сталий мир на європейському континенті можливий лише у разі перемоги України, тому важливо забезпечити повну економічну блокаду російського експорту та постачання важкого озброєння Україні. Подальше послаблення Росії має відбутися до тієї міри, щоб російське керівництво погодилося на ядерне роззброєння, що прибрало б небезпеку російського державного тероризму у майбутньому. Та очевидно лідери трьох держав не будуть полишати спроб підштовхнути Президента України до поступок російському агресору, не зважаючи на злочини, які Росія вчинила та продовжує вчиняти в Україні.
 


Джерела:

Греція назвала німецьку схему передачі БМП "цирком" і знущанням з України, 07.06.2022,
URL: https://censor.net/ua/n3346557
Польща не побачить німецьких Leopard 2: перемовини зайшли у глухий кут, а "кругове постачання" під загрозою, 13.06.2022,
URL: https://defence-ua.com/news/polscha_ne_pobachit_nimetskih_leopard_2_peremovini_zajshli_u_gluhij_kut_a_krugove_postachannja_pid_zagrozoju-7765.html 
Німеччина за останні 4 місяці збільшила обсяги імпорту з Росії - посол, 10.06.2022,
URL: https://www.pravda.com.ua/news/2022/06/10/7351803/
Олександр Дугін, «Геополітика»,
URL: https://vector-eurasia.ru/books/Dugin.Geopolitika.pdf
Why Has Germany Been So Slow to Deliver Weapons?, 03.06.2022,
URL: https://www.spiegel.de/international/germany/olaf-scholz-and-ukraine-why-has-germany-been-so-slow-to-deliver-weapons-a-7cc8397b-2448-49e6-afa5-00311c8fedce
Франція передасть Україні 155-мм САУ "Caesar": що це за зброя (фото), 22.04.2022,
URL: https://focus.ua/uk/voennye-novosti/513171-franciya-peredast-ukraine-155-mm-sau-caesar-chto-eto-za-oruzhie-foto