Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

На Закарпатті масово подають документи на отримання угорського громадянства

В Угорщині вступив в силу закон, що полегшує угорцям-іноземцям отримання громадянства. Як пише Газета по-київськи, кілька тисяч жителів Закарпаття вже подали заяви про отримання угорського громадянства. Як пише видання, угорський закон, який полегшує угорцям-іноземцям отримання громадянства, набув чинності 1 січня 2011 року - і скористатися ним можуть не тільки етнічні угорці, яких на Закарпатті проживає не менше 150 тисяч.
Умови для отримання громадянства мінімальні: несудимість, базове знання угорської та угорське коріння. При цьому, як пише газета, досить, щоб хтось з найближчих родичів народився на території Закарпаття до 1920 року або у воєнний період (1938-45).
Офіційний Будапешт повідомляє, що лише за минулий тиждень у консульські установи Угорщини надійшло близько 12 тисяч заяв про отримання угорського громадянства. Проте, найчастіше звертаються не жителі Закарпаття, а громадяни Сербії, Словаччини та Румунії.
Як очікується, зазначає Газета по-киевски, угорський паспорт цього року зможуть отримати за спрощеною схемою від 250 до 400 тисяч людей з різних країн: період оформлення документів скоротився з року до трьох місяців.
Депутат Європарламенту від Угорщини Бела Ковач, який нещодавно відкрив свій офіс у Берегові Закарпатської області, заявив, що охочих отримати угорський паспорт вже 5-7 тисяч і кожні півгодини з'являється ще один. Ковач впевнений, що відносинам між Угорщиною та Україною це не пошкодить - адже "українська держава розуміє ситуацію".
У свою чергу мер Берегово, голова Демократичної партії угорців України Іштван Гайдош заявив, що більший інтерес ця новація викликала, швидше, серед бізнесменів, адже громадянство Угорщини відкриває можливість вільного доступу не тільки до країн - учасниць Євросоюзу, але і США.
"Однак угорці - законослухняний народ. Ми всі розуміємо, що поки не буде офіційного дозволу, отримання другого паспорта (в Україні - ред.) розцінюється як порушення законодавства", - зазначив він.
Водночас, екс-консул України в Ньїредьхазе (Угорщина) Ален Панов впевнений, що серйозна проблема після отримання мешканцями Закарпаття угорських паспортів проявиться досить швидко.
"Уявіть ситуацію: людина взяла кредит," забула "його повернути і поїхала на" другу батьківщину ". Що в такому випадку робити? Адже більшість держав визнає принцип невидачі власних громадян. Наприклад, коли у закарпатців, які мають і угорські паспорти, виникають проблеми із законом на території Угорщини, вони просять допомоги в української дипломатичної місії. Але Угорщина мені каже: шановний, вони такі ж ваші, як і наші", - заявив він.
Як повідомлялося, у понеділок, 3 січня, після прийняття вищезгаданого закону, в угорські консульства в Румунії прийшли тисячі людей, що побажали отримати громадянство Угорщини.
За переписом 2001 року в Україні налічувалося 156 600 угорців. Переважна більшість угорців України - це жителі Закарпаття, де вони становлять 12% населення області. Угорці утворять більшість населення в Берегівському районі, половину населення Виноградівського району.
Угорська меншина виявляє значну стійкість асиміляції завдяки компактному розселенню в межах декількох районів, причому деякі з них межують з історичною батьківщиною – Угорщиною.

Європейський простір