Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Міні-саміт Україна-ЄС в Брюсселі підтвердив прихильність європейських лідерів до України

У середу, 20 березня, в Брюсселі відбувся неформальний міні-саміт Україна-ЄС за участю президента України Петра Порошенка, глав Європейської ради Дональда Туска, Єврокомісії Жан-Клода Юнкера та Європарламенту Антоніо Таяні, а також ключових профільних членів Європейської комісії. Головною метою заходу стало узгодження підходів до розвитку відносин між Україною та ЄС на найближчу перспективу та координація спільної протидії існуючим викликам, інформує прес-служба президента. Керівництво ЄС наголосило на важливості незворотності курсу України на зближення з ЄС. Було відзначено важливість забезпечення вільних та чесних президентських виборів в Україні, у результаті яких буде збережено курс на інтеграцію до Європейського Союзу та впровадження всеохоплюючих реформ.

У цьому контексті Петро Порошенко виклав бачення ключових пріоритетів розвитку Української держави та її відносин з Європейським Союзом, в основі яких лежить процес досягнення Україною критеріїв членства в ЄС. Лідери домовились координувати зусилля з протидії зовнішньому втручанню у виборчі процеси як в Україні, так і в Європейському Союзі, зокрема у сфері кібербезпеки та відсічі дезінформації. У контексті п’ятої річниці спроби незаконної анексії Росією Криму глава держави підтвердив беззаперечну відданість політиці деокупації півострова та його повернення під український суверенітет політико-дипломатичними засобами.

Президент України подякував ЄС за чітку позицію щодо невизнання незаконної анексії Криму та збереження санкційного режиму проти Росії за брутальне порушення міжнародного права. Порошенко закликав Європейський Союз продовжити санкційний тиск на Росію для звільнення всіх українських моряків та інших заручників, а також повного визволення територій України від російської окупації. Українські санкції проти РФ, указ про розширення яких президент України підписав цього дня, синхронізовані з аналогічними санкціями ЄС та США. Про це Петро Порошенко повідомив у Twitter перед початком міні-саміту в Брюсселі.

Глава держави також привітав рішення ЄС щодо запровадження нового “азовського пакету” санкцій ЄС за порушення свободи судноплавства та повзучу окупацію Росією Азовського моря та Керченської протоки, а також закликав посилити тиск на Російську Федерацію щодо негайного звільнення українських військовополонених. Учасники міні-саміту домовились прискорити запуск програми ЄС щодо соціально-економічної допомоги українському Приазов’ю. Президент України приділив окрему увагу обговоренню шляхів зміцнення енергетичної безпеки України у взаємодії з Європейським Союзом, включаючи забезпечення газового транзиту та запуску Енергетичного мосту Україна-ЄС.

Глава держави закликав лідерів ЄС припинити будівництво газопроводу “Північний потік-2”, який несе загрозу для енергобезпеки всього європейського континенту.[1]1 Також, Президент подякував Єврокомісії за прийнятий додаток 27 до Угоди про асоціацію, який дозволяє синхронізувати енергетичні ринки. «Це пряма наша відповідь Російській Федерації чому Єврокомісія, Європейський Союз має брати активну участь при переговорах в енергетичних питаннях, в тому числі і по питаннях «Північного потоку – 2», – наголосив Петро Порошенко.

Крім того, підкреслив Глава держави, це рішення вже і є секторальною інтеграцією в енергетичний сектор, куди так прагне Україна і який починається з різних проектів: починаючи від недопущення «Північного потоку – 2» і закінчуючи будівництвом Енергомосту, спорудження якого обговорювалося під час наради у Хмельницькому за участі Президента. Петро Порошенко також повідомив, що Єврокомісія підтримала його пропозицію щодо цифрового ринку. «Для звичайних українців це має дуже прості позиції, про які я говорив – відсутність плати за роумінг під час подорожей. Це так званий цифровий безвіз. І я думаю, що ця позиція є також надзвичайно актуальною», – зазначив він, як повідомляє "Тверезий погляд". Глава держави висловив сподівання, що сьогодні буде досягнуто домовленості про дату наступного саміту Україна-ЄС. «Ми сподіваємося, що він буде на початку літа і після завершення переговорів дату саміту ви зможете почути», – сказав він, інформує"Тверезий погляд".[2]

У Європейському Союзі високо оцінили прогрес України щодо виконання умов отримання другого траншу макрофінансової допомоги в розмірі €500 млн. Про це міністр фінансів Оксана Маркарова повідомила в Facebook. "Європейські колеги високо оцінили прогрес щодо виконання програми необхідної для другого траншу макрофінансової допомоги, а також підтвердили готовність надавати інвестиційну і кредитну підтримку проектів Приазов'я", - зазначила вона за підсумками міні-саміту за участю президента України Петра Порошенка, президента Європейської ради Дональда Туска і голови Єврокомісії Жан-Клода Юнкера, інформує "НВ Бізнес".[3]

Черговий саміт Україна-Євросоюз відбудеться 8 липня, місце проведення поки не повідомляється. Про це повідомляє "Європейська правда" із посиланням на кореспондента Радіо Свобода у Брюсселі Рікарда Джозвяка. Європейську сторону на заході представлятиме президент Європейської ради Дональд Туск. “Велике питання, хто буде представляти Київ?", - написав Джозвяк, інформує «Європейська правда». [4]

Можна стверджувати, що міні-саміт відбувся доволі вдало, адже на ньому було розглянуто важливі для України питання подальшого співпробітництва. Крім того, в Порошенка зявилась гарна нагода отримати фінансову допомогу від європейських друзів напередодні виборів. Організувавши таку зустріч європейські представники, такиим чином, висловили свою підтримку Україні та сподівання на подальшу співпрацю з нею, незалежно від того, хто стане президентом після завершення президентських виборів.

 


[1] https://novynarnia.com/2019/03/21/mini-samit-es/ 

[2] https://tverezo.info/post/91248

[3] https://biz.nv.ua/ukr/finance/v-yes-visoko-ocinili-progres-ukrajini-u-vikonanni-umov-otrimannya-drugogo-transhu-makrofinu-minfin-50012137.html

[4] https://www.eurointegration.com.ua/news/2019/03/29/7094546/