Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Йошка Фішер: Незалежність України – основа безпеки в Європі

ЄС повинен діяти активніше і припинити ігнорувати політику Росії щодо України, адже незалежність останньої відіграє ключову роль у Європі, вважає екс-міністр закордонних справ Німеччини Йошка Фішер. ЄС не може одночасно форсувати проєвропейський розвиток України та дотримуватись стратегічного ігнорування політики Росії. Про це у впливовому німецькому виданні Süddeutsche Zeitung у середу, 8 січня, заявив екс-міністр закордонних справ Німеччини Йошка Фішер. У статті "Небезпечний трикутник" Фішер висловлює переконання, що базовим критерієм стану безпеки у Європі є незалежність Києва, тож українське питання обов'язково потребує вирішення у ЄС.

"ЄС нічого подібного раніше не переживав, - пише Фішер, який обіймав посаду глави зовнішньополітичного відомства ФРН у 1998-2005 роках. - Янукович вів переговори з Брюсселем щодо асоціації тільки про око. Саміт ЄС виглядав обманливо, у Москві ж натомість відмовою України насолодились", - йдеться у статті екс-міністра. При цьому Фішер припускає, що при проведенні фіктивних переговорів з ЄС щодо угоди про асоціацію Янукович мав одну мету - досягти підвищення ціни угод з Росією. "Здається, йому це вдалось", - підсумовує Фішер, посилаючись на домовленості Києва і Москви щодо 15-мільярдного кредиту Росії та зниження ціни на газ.

Досягнувши короткострокових вигод - перезимувати з газом та підтримати платоспроможність за допомогою російських грошей, у середньостроковій перспективі Янукович поставив під сумнів незалежність України і створив проблему, переконаний німецький екс-міністр. "Адже від незалежності України залежить баланс у Європі пострадянської доби", - наголошує екс-міністр.

"Помилка ЄС"

Розмірковуючи над фактичним роз'єднанням України по центру на прозахідну та проросійську її частини, Йошка Фішер доходить висновку, що "у найближчому майбутньому проблема не вирішиться або тільки із застосуванням сили, чого не може бажати жодна розсудлива людина". "Україна потребує мирного, демокоратичного вирішення, а це можливе лише зі збереженням Status quo", - переконаний Фішер.

Тож, вважає екс-міністр закордонних справ ФРН, слід було прийняти той факт, що в українській політиці Янукович завжди був людиною Москви. І Фішер ставить питання руба: "Не зрозуміло, чому знаючи про всі ці факти, ЄС взявся форсувати проєвропейський розвиток України, не запропонувавши Україні чогось подібного тому, що їй запропонувала Росія?"

Відповідь, вважає екс-міністр, знаходиться у європейсько-російських відносинах. "З розвалом Радянського Союзу Росія не тільки втратила статус супер-держави, але й була примушена Європою повернутись до кордонів, які з часів Петра Першого вона все намагалась посунути у західний бік - аж до Ельби та Тюрінгії", - вважає Фішер.

"Росія хоче встати з колін"

Колишній міністр переконаний, що Путін особисто переслідує три цілі: підняти Росію з колін перед Європою, повернути втрачені у 1991 році території щонайменше як контрольовані її впливом зони та відродити свій статус глобальної сили у рамках своїх обмежених можливостей.

"Засобом досягнення цих цілей є не Червона армія, а економічний потенціал Росії, і перш за все її нафтові та газові ресурси та стратегічна енергополітика", - вважає Фішер. Тож відновлення контролю над українською ГТС, додає екс-міністр, є центральною метою стратегічної енергетичної політики Росії, "оскільки від експорту газу до Європи країна залежить екзистенційно, і той, хто контролює українську мережу, контролює і саму країну".

Фішер переконаний, що ці факти добре відомі. "Однак ні ЄС, ні США досі не можуть себе примусти подолати стретагічне ігнорування російської політики та шукати дієвих відповідей", - пише Фішер і додає, що тепер від Європи вимагається більша участь: "Адже якщо Україна так чи інакше де-факто втратить свою незалежність, стан безпеки у Європі зміниться суттєво". На думку Фішера, лише демонстративні акти та паперові заяви нічого не змінять у ставленні до Росії. При цьому, нагадуючи про дипломатичні успіхи Росії у 2013 році - Сирію, переговори з Іраком та Україну, Йошка Фішер підсумовує: "Чи бачать у Європі цей зв'язок? Чи розуміють його наслідки? Це питання залишається відкритим, а тому дає привід непокоїтись".

 

DW.DE