Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Як вибори в США вплинуть на Україну?

Однією з головних політичних подій цього року стали вибори в Сполучених Штатах. 7 листопада 2020 року, після перемоги в штаті Пенсильванія, кандидат від демократів Джо Байден заявив про свою перемогу, отримавши 273 голоси виборців, з 270 необхідних. 

Сполучені Штати є стратегічним партнером України та державою, що відіграє важливу роль для стабільності в Балто-Чорноморському регіоні, тому постає питання: як зміняться відносини між Україною та Сполученими Штатами за нової адміністрації і на що сподіватись керівництву України? На думку BBC, серед американських лідерів ще не було настільки обізнаного щодо України президента як Джо Байден. На посаді віце-президента Джо Байден кілька разів відвідував Україну. 

Свою позицію щодо України у разі обрання президентом Байден висловив ще у серпні 2019 року в інтерв'ю Раді з міжнародних відносин. "Я хотів би зробити Україну пріоритетом зовнішньої політики США. Що стосується військової сфери, я б надав більше американської допомоги в галузі безпеки, зокрема, зброю, щоб зміцнити здатність України захищатися", - казав він. Другим пунктом він визначив підтримку енергетичної незалежності України та залучення західних інвестицій. Але все це обумовив боротьбою з корупцією.» Я б також переконався, що вся допомога США в Україні суворо зумовлена антикорупційними реформами, включаючи призначення справді незалежних антикорупційних прокурорів та суддів", - наголошував Байден. Він також визначив пріоритетом залучення США до перемовин та тиску на Росію для деокупації українських територій.[1] 

Байден добре розуміє ситуацію всередині України, тому ставлення Сполучених Штатів буде більш вимогливою, а від України нова адміністрація чекатиме на більш ефективні перетворення. Також, під егідою США планується скликати Глобальний саміт для демократії, від країн-учасниць якого очікуватимуть чітких зобов’язань боротися з корупцією, протистояти авторитаризмові та просувати права людини. Відповідно, буде видано президентську директиву, яка визначатиме боротьбу з корупцією як основний принцип «у галузі національної безпеки та демократичного обов’язку». Відтак, поза всякими сумнівами, і в новій якості Дж.Байден продовжить «хрестовий похід» проти ендемічної корупції в Україні, в тому числі використовуючи можливості юридичної системи США і продовжуючи розслідування підозр у корупційних діяннях українських фігурантів, включно з гучною справою олігарха Коломойського, вважає колишній посол України в Сполучених Штатах Олег Шамшур.

Важливим напрямом зовнішньополітичної діяльності при Байдені буде відновлення системи альянсів і коаліцій США. Під час каденції Трампа між Сполученими Штатами і Європейськими союзниками виникло чимало непорозумінь по ключовим питанням, від торгівлі та безпеки до боротьби зі зміною клімату. Незабаром після оголошення результатів і отримання вітань, Джо Байден провів низку телефонних розмов з лідерами союзних держав: Франції, Німеччини, Ірландії та Сполученого Королівства. Під час розмов Байден відзначив бажання спільно працювати над низкою питань. Окрім обговорення планів взаємодії в галузі охорони здоров’я, в контексті протидії пандемії COVID - 19, боротьби з загрозою зміни клімату та економічного співробітництва, новий президент Сполучених Штатів висловив готовність долучитись до розв’язання українського питання. Окрему увагу було приділено активізації двосторонніх і трансатлантичних зв'язків, у тому числі через НАТО і Європейський союз.[2]

Риторика Байдена підтверджує очікування стосовно намірів нового президента зміцнити єдність країн-членів Північноатлантичного альянсу і підтвердити роль НАТО в якості стабілізуючого елементу в системі регіональної безпеки. У контексті відносин з Україною важливим питанням є безпека Чорноморського регіону. Цього року сили НАТО, у тому числі, збройні сили Сполучених Штатів, взяли участь у спільних військових навчаннях «Спільні зусилля», які проводились паралельно російським військовим навчанням «Кавказ 2020». Окрім цього, американські військові кораблі, разом з кораблями інших країн-членів, на ротаційній основі перебувають в акваторії Чорного моря. Можна очікувати продовження тенденцій посилення військової присутності НАТО в Чорному морі, на противагу Росії, що спостерігалося ще за адміністрації Трампа.

Особливу увагу адміністрація Байдена приділятиме відношенням з Росією. Щодо РФ риторика Байдена буде більш жорсткою, але з конкретних питань Вашингтон стане більш відкритим до діалогу з Москвою. Байден вже відзначав, що в разі перемоги погодиться на російську пропозицію продовжити Договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь СНО-3[3]. Аналітик Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Бруно Лете і директор Євразійського центру Atlantic Council Джон Гербст впевнені, що Байден продовжить жорстку політику Трампа щодо проекту «Північний потік - 2», який потенційно може збільшити залежність ЄС від російського газу та загрожує Україні. «Байден не любить «Північний потік - 2», і він буде щасливий побачити, як цей проект помре», - зазначає Гербст. Разом з тим, обидва експерти очікують зміни тону дискусії Вашингтона з Берліном на більш «чемний», тоді як Трамп до позиції ФРН по «Північному потоку - 2» не прислухався взагалі. 

Перемога обраного президента Байдена - полегшення для більшої частини Європи. Європейські союзники і партнери будуть прагнути до швидкого повернення до стану «нормальності». Вже обговорюється можливість організації саміту НАТО на початку правління Байдена.[4] Водночас, повернення до амбіційних схем поглиблення трансатлантичних зв’язків років президентства Барака Обами виглядає дуже малоймовірним. Європа останнім часом почала схилятися до економічного націоналізму та більшої самостійності, на фоні того, як політика Трампа дестабілізувала союзницькі відносини, відзначається у виданні «Дзеркало тижня» із посиланням на «Washington Post».[5] Такий стан речей є несприятливим для України, враховуючи партнерські відносини провідних європейських країн з РФ. 

За часів правління Трампа Сполучені Штати сильно змінили підхід у відносинах з іншими державами. Це була послідовна політика, з чітко визначеними цілями, які часом не відповідали інтересам європейських союзників. Відновлення спільної довіри, без сумніву, вимагатиме часу, зусиль і відповідних дій, в першу чергу, з боку Сполучених Штатів. Необхідно розуміти, що перемога Байдена на виборах не означає повної зміни зовнішньої політики США, а з деяких питань інтереси ЄС і США залишаються протилежними. Тому, зараз передчасно робити прогнози про повернення стосунків між європейськими державами і Сполученими Штатами Америки до колишнього стану. У відносинах з Україною, США, безумовно, продовжать лінію підтримки. Можна очікувати посилення тиску на Російську Федерацію, адже Джо Байден, на відміну від свого попередника, Трампа, який намагався налагодити особисті стосунки з російським лідером, не має ілюзій щодо російського керівництва. Рівень підтримки України буде залежати від готовності команди Зеленського робити ефективні перетворення, особливо в контексті подолання корупції в країні. 

 

  1. https://www.bbc.com/ukrainian/features-54868246 
  2. https://zn.ua/ukr/WORLD/bajden-obhovoriv-vijnu-v-donbasi-z-makrona-i-dzhonsonom.html
  3. https://www.dw.com/ru/kak-pri-bajdene-izmenitsja-politika-ssha-v-otnoshenii-rossii-ukrainy-i-belarusi/a-55519146
  4. https://www.atlanticcouncil.org/blogs/new-atlanticist/joe-biden-just-won-the-presidency-what-does-that-mean-for-americas-role-in-the-world/
  5. https://zn.ua/ukr/WORLD/dzho-bajdenu-dovedetsja-doklasti-velikikh-zusil-shchob-vidnoviti-zvjazki-z-jevropoju-the-washington-post.html