Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Як вибори президента Молдови позначаться на українсько-молдавських відносинах

Цього листопада в результаті президентських виборів в Молдові, новою очільницею держави стала колишня прем’єр-міністерка Майя Санду. Вона має західну освіту і стане першою в історії своєї держави жінкою на посаді президента. У своєму інтерв’ю Санду вже анонсувала курс на відновлення стосунків із сусідніми державами, зокрема, Україною та Румунією. Київ, за словами Санду, може стати першою столицею, яку відвідає з офіційним візитом новоспечена президентка. Президент Зеленський вже зустрічався із Майєю Санду у Києві, коли вона ще обіймала посаду прем'єр-міністра Молдови. Того разу Володимир Зеленський зазначив, що Україна і надалі надаватиме всебічну підтримку територіальній цілісності Молдови та братиме активну участь у переговорному процесі з придністровського врегулювання. Важливим моментом для української сторони є те, що на відміну від свого попередника на посаді президента Молдови, Майя Санду заявила, що підтримує територіальну цілісність і суверенітет України щодо Криму. Обрання проєвропейської кандидатки у Молдові відкриває вікно можливостей для розвитку українсько-молдавських відносин, які були заморожені за каденції Ігоря Додона і вирішення накопичених за попередні роки проблемних питань. 

Ігор Жовква, заступник глави офісу президента України та дипломатичний радник президента, в своїй колонці на Європейській правді припустив можливість започаткування Президентської ради для щорічних зустрічей голів двох держав. Також, пан Жовква наголосив на необхідності об’єднати зусилля для відновлення динаміки торговельно-економічної співпраці, що зазнала негативного впливу від пандемії коронавірусу.

Представники України також заговорили про необхідність розробки довгострокової стратегії щодо Молдови. Член парламентського комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Богдан Яременко зазначив, що слід розуміти, "що збереження Молдови як держави, що сповідує європейські принципи і європейську інтеграцію, а всередині країни - демократію і верховенство права - це важливо для нас і, в врешті-решт, дасть нам можливість вирішити і придністровську проблему, і зняти всі інші питання, які у нас є з Молдовою».[1] 

Майя Санду одним із своїх пріоритетних зовнішньополітичних завдань задекларувала виведення російських миротворців з території Молдови. Вона нагадала, що про місію миротворців є договір 1992 року між Росією і Молдовою. "Але, оскільки, давно немає небезпеки військових дій, цю місію потрібно зробити цивільною під егідою ОБСЄ. Це позиція Молдови, яку я підкреслюю", - сказала Санду.[2] До речі, цей пункт свого часу був прописаний в Плані Ющенка по врегулюванні придністровського конфлікту які в ті 2000 – і роки так і не вдалось реалізувати.

Зважаючи на ситуацію всередині Молдови, її економічну й інституційну слабкість, залишається незрозумілим, яким чином президентка Молдови збирається схилити Російську Федерацію до виведення російських військ з території Молдови. Майя Санду акцентує  увагу на виключно мирному сценарії виведення російських військ. Доступ до Придністров’я можливий лише з території, що контролюється Кишиневом і з території України, тому у разі можливого блокування російських миротворців з обох боків, залишалося б два варіанти. Перший - створення коридору для виведення російських військ, у разі визнання поразки Кремлем. Другий - пряме зіткнення з російськими військами. При чому, Росія може розпочати бойові дії як проти Молдови, так і проти України. Війну проти України Росія веде вже майже сім років. Тому «пробиття коридору» через українську територію навіть російські експерти вважають найприйнятнішим варіантом і вірогідним сценарієм. Російське видання «Политическое обозрение», посилаючись на військового експерта, доктора наук Костянтина Сівкова, повідомляє: «Сценарій з коридором через Україну» має стати показовою акцією, що РФ битиметься до кінця. І для цього потрібно «забрати» Одесу, висадивши там російський десант, який кидком подолає десяток кілометрів до мети».[3]

Проте, ймовірність такого сценарію видається незначною, оскільки сама Україна неодноразово пропонувала надати свої транспортні послуги для виведення російських військ з Придністров’я.   Інша справа, коли в планах Росії – захоплення всієї південної частини України, а не тільки виведення російських військ з цього придністровського анклаву.  

Тому, більш ймовірно, що Майя Санду буде проводити прагматичну політику, намагаючись підтримувати партнерські відносини з Російською Федерацією. На підтвердження цього в інтерв’ю «Європейській правді» вона заявила: «У нас є насичений порядок денний з Росією. Чимало молдован працюють у Росії, і ми маємо забезпечити їм гідні умови роботи та соціальний захист, доки не створені прийнятні економічні умови вдома, у Молдові. Я хочу розблокувати експорт до Росії, який за низкою найменувань закритий після підписання Молдовою Угоди про асоціацію та вільну торгівлю з ЄС. Є компанії, для яких важливий російський ринок – тож я працюватиму над тим, щоби забезпечити можливість експорту і до ЄС, і до РФ».[4] 

Поза тим, оскільки наразі партія нинішнього президента Молдови Ігоря Додона зберігає багато місць у молдавському парламенті, перед новообраною президенткою стоїть завдання найближчим часом, на хвилі популярності, провести дострокові парламентські вибори у легальний спосіб, щоб мати підтримку з боку нового парламенту для проведення необхідних країні реформ. 

Україна і Молдова мають перспективи розвитку відносин шляхом обміну досвідом у впровадженні реформ, боротьбі з корупцією, розвитку економічного і культурного співробітництва, а також у розбудові спільної інфраструктури. Для України, яка на сучасному етапі має досить складні відносини з рядом сусідніх країн, важливо створити сприятливе середовище навколо держави. Зміна президента в Молдові на прозахідного лідера і подальший сталий розвиток у Республіці Молдова відповідає стратегічним інтересам України. Зважаючи на це керівництву держави необхідно закласти фундамент для подальшого двостороннього співробітництва і взаємовигідної співпраці в рамках регіональних ініціатив, зокрема, в рамках ОЧЕС, Стратегії ЄС для Дунайського регіону, програмі Східного партнерства. Водночас, стабільна демократична Молдова з міцною економікою сприятиме зменшенню російського впливу в регіоні. Тому, Україна має зайняти проактивну позицію і скористатись можливостями, які з’явились після приходу Майї Санду.

 

 

 

 

  1. https://ua.interfax.com.ua/news/political/703739.html
  2. https://www.eurointegration.com.ua/news/2020/11/30/7117095/
  3. https://armyinform.com.ua/2020/11/prydnistrovskyj-separatyzm-na-rosijskyh-bagnetah/?fbclid=IwAR09pjizleLUA6qlViyBY5FpOmp6ldk1TQzqXYsA1ApvFa0pr2FRBwBuOmw
  4. https://www.eurointegration.com.ua/interview/2020/11/20/7116719/