Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Європейські рятівники обличчя В. Путіна хочуть зробити це за рахунок України

 

Фото: Еммануель Макрон та Олаф Шольц
Джерело: Deutsche Welle

Сили оборони України продовжують збройний опір вже четвертий місяць. За цей час країни-партнери України надали безпрецедентну допомогу у вигляді озброєнь, фінансової, гуманітарної, політичної підтримки, зокрема запровадження санкцій проти Російської Федерації та осіб, що відповідальні за ухвалення рішень у Кремлі. Однак, єдиного бачення щодо того яким чином має завершитись ця загарбницька за своєю суттю війна досі немає. 

Українське керівництво вже заявило, що перемогою стане звільнення усієї території України, включно з окупованою територією Донецької та Луганської областей та Автономної Республіки Крим. Безумовно, ця мета в першу чергу залежить безпосередньо від здатності Збройних Сил України звільняти захопленні території. Водночас, ця здатність українських Збройних Сил залежать від міжнародної підтримки України. На тлі погіршення економічної ситуації та поступового зникнення ейфорії у Європі, в інформаційному просторі з’являються ті хто вважає, що війну потрібно завершити за рахунок України, а не шляхом протидії та примусу країни-агресора, а також ініціативи з пропозиціями для України поступитися суверенітетом та територією задля збереження обличчя Путіна. 

Колишній радник президента США з національної безпеки Генрі Кіссінджер на Всесвітнього економічного форуму у Давосі запропонував, що мирна угода між Україною й Росією мала б передбачати повернення до ситуації, яка була перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну, тобто до 24 лютого 2022 року. Він вважає, що Захід має дозволити Росії залишити за собою Крим, який Росія відібрала в України в 2014 році. «Продовження війни за межами цієї точки буде вже не про свободу України… а про нову війну проти самої Росії», – вважає Генрі Кіссінджер, який працював в адміністраціях двох американських президентів Річарда Ніксона та Джерельда Форда. Наразі Генрі Кіссінджер не має визначального впливу на зовнішню політику США і судячи із заяв американських офіційних представників, Сполучені Штати мають інше бачення щодо шляхів завершення російсько-української війни.

Того ж не можна сказати про представників деяких європейських країн, позиція котрих, на відміну від думки Генрі Кіссінджера, може мати значний вплив на перебіг війни. Як заявив у інтерв'ю італійському телеканалу Rai 1 Володимир Зеленський, щоб зберегти обличчя російському президенту, президент Франції Еммануель Макрон пропонував Україні піти на поступки щодо суверенітету. Окрім лідера Франціії з подібною пропозицією виступив прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі, який закликав до термінового припинення вогню в Україні, щоб почати серйозні переговори щодо припинення війни. 

Ініціатива, яку Драгі передав до ООН передбачала чотири кроки: Перший крок стосується припинення вогню та ліквідації лінії бойових зіткнень під наглядом ООН. Другий крок пов'язаний із багатосторонніми переговорами щодо майбутнього міжнародного статусу України, зокрема винятковий характер вступу України до Євросоюзу та її нейтральний статус, забезпечений міжнародною політичною «гарантією». Третій пункт стосується визначення двосторонньої угоди між Росією та Україною з територіальних питань Донбасу та Криму для вирішення протиріч за міжнародно-визнаними кордонами за міжнародного посередництва. Четвертий пункт пропонує нову багатосторонню угоду про мир та безпеку в Європі в контексті ОБСЄ та Політики сусідства Європейського Союзу.

Навіть на четвертий місяць війни лідери окремих європейських країн, як-от Маріо Драгі часом не наважуються називати речі своїми іменами. У пошуках дипломатичних рішень лідери провідних країн, пропонуючи українській владі піти на сепаратні домовленості з Росією по спірним територіям, забувають, що Україна не має жодних спірних територій з РФ. Є лише окуповані російськими військами міжнародно-визнані українськими території. 

Разом з тим, заради справедливості, слід зазначити, що схожі ініціативи прем’єр-міністра Італії пункти проговорювались на перемовинах української та російської делегацій у Стамбулі. Якщо у березні українське керівництво розглядало можливість подібних поступок, то зараз такий план вже не є актуальним. З того часу Росія знищила нові українські міста, світ дізнався про різанину у Бучі та інші злочини росіян в Україні. Україна, своєю чергою, отримала нову техніку та здобула низку перемог, що змінило позицію керівництва держави. Коли Україні пропонують поступитись територіями, міжнародні партнери забувають, що там живуть люди. У Донецькій та Запорізькій областях громадяни України проходять процедуру фільтрації. У найкращих традиціях нацистів, російські війська відбирають “правильних” (ті хто не проявляє української ідентичності) та “неправильних” українців. Не можна задля збереження обличчя диктатора віддавати частину громадян, чиї міста розграбують так само як розграбували Донецьк, Луганськ і зараз грабують Маріуполь та інші окуповані міста. І де життя цих громадян буде залежати від волі окупанта.

Можливу перемогу України не доречно порівнювати з Першою світовою війною та Версальським договором, як це зробив Еммануель Макрон говорячи про недоцільність “приниження” Росії. У Першій світовій війні Німеччина не була абсолютним злом, інші актори також демонстрували готовність до війни та прагнули територіальних здобутків. Цього не можна сказати і про Другу світову війну, де нацистська Німеччина винищувала людей і її розгром був буквально питанням життя і смерті. Росія після розпаду Радянського Союзу не стала об’єктом приниження. Навпаки, розвинуті демократичні держави демонстрували готовність допомагати їй та усіляко це робили. Однак, у 2007 році росіяни раптом дізнались з Мюнхенської промови Путіна про несправедливість міжнародної системи щодо їхньої держави. Під надуманими приводами Росія напала на суверенні держави, спочатку - Грузію, потім - Україну, і тепер окремі лідери обмірковують як зберегти Путіну обличчя. Невдача у завоюванні сусідньої держави у їхньому розумінні чомусь називається втратою обличчя, але вбивства людей у Бучі, Маріуполі, руйнація Авдіївки, Волновахи, Сєвєродонецька та інших міст - ні.

Цілком ймовірно, що дані ініціативи виникають через бажання відновити відносини з Росією по завершенню війни. У разі перемоги України Європа втрачає Росію як свого балансира у відносинах зі США. Вплив Сполучених Штатів Америки у Європі буде посилюватись. ЄС в більшій мірі стане залежним від американської енергетики. На додаток, Вашингтон підтверджує свій статус гаранта європейської безпеки, збільшуючи військову присутність. На думку політолога Андрія Піонтковського, у нових умовах Франція та ФРН можуть втратити свої позиції у європейській системі безпеки, умови якої будуть диктувати переможці - США, Великобританія та Україна. На це накладаються економічні фактори, що можуть вплинути на країни ЄС у разі затягування війни. Тому зникає єдність в ухваленні рішень і кожен новий пакет санкцій викликає серйозні дискусії та суперечки. 

Після ейфорії на початку війни, єдиний фронт підтримки України похитнувся. Держави-партнери не мають спільного бачення завершення російсько-української війни і тому спільні рішення даються Євросоюзу все важче. Це може дорого коштувати країнам ЄС, адже чим більше вони натиснуть на Росію, тим швидше завершиться війна. Натомість з'являються абсолютно безперспективні плани мирного врегулювання, що не можуть замінити військової допомоги Україні. Страх європейців перед Путіним заохочує кремлівського диктатора до продовження агресії, а його дії виступають інструкцією для інших потенційних агресорів. Після 24 лютого стало зрозуміло, що будь-яка політика умиротворення не працює. Забезпечення ж загальноєвропейської системи безпеки можливе лише шляхом рішучих дій. Вкрай важливо продовжувати дипломатичну, економічну та військову підтримку України до остаточної перемоги над державою-ревізіоністом.


Посилання:
1. На Заході гостро критикують Кісінджера, який «запропонував Україні поміняти території на мир», 26.05.2022,
URL: https://www.radiosvoboda.org/a/zakhid-krytyka-kisindzher-ukrayina-rf-viyna/31869603.html
2. Італія розробила план миру для України з чотирьох етапів, 19.05.2022,
URL: https://zn.ua/ukr/UKRAINE/italija-rozrobila-plan-miru-dlja-ukrajini-z-chotirokh-etapiv.html
3. Макрон пропонує нове об'єднання, бо вступ України в ЄС займе «десятиліття», 09.05.2022,
URL: https://www.dw.com/uk/makron-proponuie-nove-obiednannia-bo-vstup-ukrainy-v-yes-zaime-desiatylittia/a-61740809
4. Запад боится унизить Россию: почему вместо Версальского мира, западные лидеры должны вспоминать Мюнхенский сговор, 30.05.2022,
URL: https://hvylya.net/analytics/253335-zapad-boitsya-unizit-rossiyu-pochemu-vmesto-versalskogo-mira-zapadnye-lidery-dolzhny-vspominat-myunhenskiy-sgovor
5. Франція та Німеччина бояться перемоги України, – Піонтковський, 22.05.2022,
URL: https://24tv.ua/frantsiya-nimechchina-boyatsya-peremogi-ukrayini-piontkovskiy_n1986361