Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Ештон не вважає московські угоди перешкодою євроінтеграції Києва

Досягнуті в Москві домовленості між Україною і Росією не завадять подальшому просуванню Києва на шляху євроінтеграції, сказала верховний представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Кетрін Ештон.

На позачерговому засіданні комітету Європейського парламенту з питань закордонних справ баронеса Ештон заявила, що ЄС, як і раніше, готовий підписати з Києвом Угоду про асоціацію, щойно Україна буде готова, повідомив кореспондент ВВС Україна у Брюсселі.

"Я сподіваюся, що Україна продовжить шлях, який, як запевнив мене (президент - Ред.) Янукович, вона хоче продовжувати, і ми будемо і надалі надсилати сигнали, що ми готові це (підписати угоду - Ред.) зробити", - заявила представник ЄС.

Кетрін Ештон також розповіла, що під час двох зустрічей з президентом Януковичем у Києві він переконував її, що хоче підписати угоду про асоціацію.

Також, за словами верховного представника, президент України розповів їй про короткострокові економічні проблеми.

Позиції ЄС

Нинішня дискусія пані Ештон з депутатами Європарламенту відрізнялася відвертістю: головний європейський дипломат досить детально згадала про свої зустрічі з президентом України Віктором Януковичем 10 та 11 грудня.

Відповідаючи на запитання депутатів, вона звернула увагу на те, що Янукович запевнив її в своєму бажанні підписати угоду про асоціацію.

За словами Ештон, український президент пояснив останні рішення Києва короткотерміновими економічними складнощами. Вона підкреслила, що ці проблеми могли б бути вирішені і в рамках підготовки до реалізації угоди про асоціацію між ЄС та Україною.

На сьогодні ж головним завданням Ештон бачить пошук виходу з політичної кризи в Києві. Вона наголосила, що і сама, і представники очолюваної нею Європейської служби зовнішніх дій готові виступати посередниками між владою та опозицією в Києві. Водночас влада має забезпечити право громадян на зібрання та свободу слова, відмовитися від будь-якої жорстокості проти мирних демонстрантів, розслідувати події кінця листопада-початку грудня у Києві.

В цілому складається враження, що європейські політики після того, як пережили перше розчарування рішенням офіційного Києва від 21 листопада цього року призупинити підготовку до підписання угоди про асоціацію, трохи підбадьорилися тим фактом, що Київ не підписав повну "капітуляцію" перед Москвою, і шанси на поглиблення відносин між Україною та ЄС зберігаються.

"Він також визнав, і ми з цим не сперечаємося, що йому потрібні хороші відносини з Росією. Це не "або"- "або". Це "і". Йому потрібні хороші відносини з Росією, ми хочемо сильних відносин з Росією, вони торгували з Росією, і це повинно тривати", - сказала верховний представник.

Угоди на 15 млрд доларів

Експерти поки утримуються від аналізу ухвалених у Москві 17 грудня угод між Росією та Україною через відсутність деталей.

На спільній прес-конференції за наслідками переговорів президенти Путін і Янукович повідомили лише, що Росія на третину - до 268,5 доларів за тисячу кубів - знизить ціну на газ для України з 1 січня 2014 року, а також - придбає боргові зобов'язання українського уряду на суму 15 млрд.

Ще у вівторок, щойно з'явилися перші повідомлення з Москви про пакет фінансової допомоги Україні, зросли котировки українських облігацій.

У середу на засіданні уряду прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що нові угоди з Росією врятували економіку від банкрутства і соціального колапсу.

Однак опозиційні політики і незалежні експерти звертають увагу на непрозорість пакету російської допомоги і відсутність даних про те, що саме в обмін на цю допомогу пообіцяв президенту Путіну Віктор Янукович.

Як сказав в інтерв'ю ВВС лідер партії "УДАР" Віталій Кличко, ціна російської допомоги наразі невідома.

"Не хочу спекулювати на цю тему, але зрозуміло, що такі великі суми - такі великі знижки за газ - просто так ніхто не дає. За цим напевне стоять великі домовленості, - сказав Віталій Кличко і додав. - Дуже хочу сподіватися, що тут мова не йде про національні інтереси чи об'єкти, що є для України стратегічними".

"Здача держави"

У заяві лідера партії "Батьківщина", яку було зачитано в середу на Майдані, Юлія Тимошенко заявила, що підписані 17 грудня угоди передають Україну під контроль Російської Федерації і що на такий крок президента Януковича підштовхнули наближені до нього олігархи.

"Янукович не одноосібно ухвалив рішення щодо передачі України під контроль Російської Федерації. Це рішення було прийнято колегіально, консенсусом, разом з усіма - підкреслюю, усіма - лідерами значних олігархічних кланів, ... які разом з Януковичем фактично управляють Україною", - сказано в заяві ув'язненої екс-прем'єр-міністра, за каденції якої були підписані невигідні для Києва газові контракти 2009 року.

"Саме вони[олігархи] разом з Януковичем ухвалили рішення про стратегічний процес злиття України з Росією на молекулярному рівні з повною здачею України як суверенної держави", - стверджує Юлія Тимошенко, яка закликає учасників Євромайдану не чекати 2015 року, а домагатися усунення від влади президента вже зараз.

 

ВВС Україна