Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Чи матимуть переговори між російською та українською сторонами в умовах коли позиції двох країн є діаметрально протилежними і несумісними?

Фото: Українська делегація на перемовинах з Росією
Джерело: Deutsche Welle

Діалог між воюючими сторонами важливий, навіть, під час війни, адже будь-яка війна має завершитись договором. Паралельно з бойовими діями тривають перемовини між Україною та Російською Федерацією. За словами офіційних представників переговорний процес просувається досить складно, однак періодично сторони заявляють про певний прогрес та висловлюють стриманий оптимізм. Офіційних деталей наразі небагато, але початкові позиції двох країн відомі, вони є діаметрально протилежними і несумісними.

Станом на 10 березня 2022 року, за даними дипломатичних джерел видання «Дзеркало тижня», вимоги РФ щодо України були наступними:

  1. Відмова від руху до НАТО.
  2. Нейтральний статус України, одним із гарантів якого готова стати Росія, яка напала на Україну.
  3. Російська мова – друга державна та скасування всіх законів, що її обмежують.
  4. Визнання Україною Автономної Республіки Крим російською.
  5. Визнання Україною незалежності т.з. «ДНР» та «ЛНР» в адміністративних межах областей (включно з нині контрольованими Україною територіями).
  6. «Денацифікація», (тобто знищення українців як нації).
  7. Заборона діяльності ультра-націоналістичних, нацистських та неонацистських партій (які в Україні не існують) та громадських організацій, скасування чинних законів про героїзацію нацистів та неонацистів.
  8. «Демілітаризація України». Повна відмова від наступального озброєння, під яке за бажання можна підвести будь-які види озброєнь.[1]

Такі вимоги виглядають абсурдними, особливо зважаючи на колосальні втрати у військовій силі з боку Росії з початку збройної агресії та неспроможності взяти під контроль великі міста. За словами керівництва України пріоритети на переговорах української сторони наступні:

  1. припинення вогню,
  2. повне виведення російських військ,
  3. завершення війни,
  4. дієві гарантії безпеки для України,
  5. збереження суверенітету, відновлення територіальної цілісності держави у кордонах станом на 1991 рік.

Наразі між Росією та Україною було проведено чотири раунди перемовин. Також, відбулася зустріч голів МЗС Дмитра Кулеби та Сергія Лаврова в Анталії (Туреччина), за посередництва Туреччини. За цей період принципових зрушень у позиціях сторін не відбулося. Спостерігається поступовий процес напрацювання документів, які за словами Радника голови Офісу президента Михайла Подоляка, зможуть підписати лідери держав під час ймовірної їх зустрічі.

Результати спостерігаються у гуманітарній площині, у питанні створення зелених коридорів. Однак, навіть гуманітарний чинник використовується Російською Федерацією у військових інтересах. Проблема полягає у тому, що Росія веде тотальну війну проти Української держави, брутально ігноруючи будь-які норми міжнародного права. Російські війська використовують касетні боєприпаси для обстрілів житлових кварталів, здійснюють бомбардування міст та селищ і тримають в облозі низку населених пунктів, зриваючи домовленості щодо евакуації мирного населення. 16 березня 2022 року, нарешті, вдалося забезпечити зелений коридор з міста Маріуполь. За один день до Запоріжжя звідти виїхало приблизно 11 000 осіб.[2] Та між населеними пунктами Василівкою та Кам’янським окупанти відкрили мінометний вогонь по людях, що евакуювались. 5 осіб було поранено, двоє з них – діти.

Справа в тому, що самі переговори Росія розглядає як частину воєнних дій, тому  перед кожними перемовинами вона вдається до потужних ракетних обстрілів українських міст, які призводять до чисельних жертв. Маріуполь обстрілюється з тієї ж причини. Росія руйнує житлові будинки та сховища, у яких ховаються мешканці. Біля Маріупольського драматичного театру фарбою на асфальті було зроблено надпис «діти», який російські військові бачили з дронів. Тим не менш, це не зупинило окупантів, які все ж таки завдали удару по театру, де ховалися сотні людей, зокрема, діти. Військові злочини РФ в Україні мають на меті прагматичну ціль – примусити Україну до миру на власних умовах. Паралельно відбувається «денацифікація» України, а по факту – геноцид українського народу. Тому Володимир Зеленських постає у важкому становищі, обираючи між майбутнім держави та життями тисяч громадян України.

 

.

Фото: Напис «Діти» поруч з міським театром Маріуполя, де ховалися мешканці міста
Джерело:
Maxar

 

Наразі перемовини між двома державами проводяться з метою забезпечення комунікації та вирішення переважно гуманітарних питань. Домовленості, які можуть бути укладені станом на сьогодні не зможуть вирішити корінних протиріч, що існують між Росією та Україною та задовольнити їх. Росія досі не готова поновити територіальну цілісність України та відмовитись від імперіалістичних прагнень по захопленню сусідніх країн. Україна, своєю чергою, готова далі давати відсіч російській агресії у боротьбі за свою незалежність.

Остаточна угода можлива лише у разі воєнної перемоги/поразки однієї зі сторін. Тому, у ситуації, що склалася, головними дипломатами обох держав – є Збройні Сили, від дій яких будуть залежати переговорні позиції країн. Військові втрати російських військ призвели до того, що Кремль заговорив про можливість перемовин вже на третій день бойових дій. Тепер на фронті відбувається зменшення інтенсивності бойових дій. Україна веде стратегічну оборонну операцію з виснаження  наступального потенціалу противника і хід цієї війни багато в чому залежить від спроможності накопичити сили для контрнаступу.[3] Україна має адаптувати економіку до нових реалій військового часу для забезпечення її функціонування і підтримки життєдіяльності країни. Також, важливо підвищувати санкційний тиск на РФ та військовий потенціал України шляхом отримання від партнерів систем ППО, винищувачів та важкої техніки.

Таким чином, Україна зможе захистити міста від бомбардувань з боку Росії і посилити наступальний потенціал. Ефективна адаптація до реалій воєнного часу дозволить створить умови у яких час буде дійсно грати на користь України. Тільки військова поразка Росії дозволить досягти справедливої угоди, яка поновить територіальну цілісність України зі збереженням її суверенітету. Лише такий хід подій забезпечить сталий мир на європейському континенті.


Посилання:
1. ZN.UA стали відомі шість ультимативних вимог Росії до України, 10.03.2022, 
URL: https://zn.ua/ukr/UKRAINE/dtua-stali-vidomi-shist-ultimativnikh-vimoh-rosiji-do-ukrajini.html
2. За день із Маріуполя до Запоріжжя виїхали 11 тисяч людей, 16.03.2022, 
URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3431773-za-den-iz-mariupola-do-zaporizza-viihali-11-tisac-ludej.html
3. «Найелітніші сили РФ — малоефективні». Військовий аналітик детально проаналізував 10 діб стратегічної оборонної операції України, 06.03.2022,
URL: https://nv.ua/ukr/world/geopolitics/yak-minuli-10-dniv-oboroni-ukrajini-vid-napadu-rosiji-voyenniy-analitik-
ostanni-novini-50222719.html