Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Бліцкриг Путіна по захопленню України провалився

Фото: Знищена під Києвом російська техніка
Джерело: Еспресо

Після 8 днів російського повномасштабного наступу вже можна стверджувати, що бліцкриг Путіна провалився. Україна тримає оборону на всіх напрямах, ворог деморалізовний, а мешканці українських міст відкрито демонструють свою незгоду окупацією, виходять на мітинги та перекривають дороги техніці окупантів. Український народ ефективно захищається та знищує ворога у масштабах, яких Росія ніколи у своїй історії не зазнавала. За 10 років війни в Афганістані СРСР втратив до 15 000 осіб. У першій чеченській війні загинуло близько 5000 військовослужбовців Росії. Згідно з офіційними даними, з жовтня 1999 по грудень 2002 року загальні втрати федеральних сил склали 4572 особи вбитими та 15 549 пораненими. У Грузії втрати РФ, за інформацією росіян, налічували десятки осіб, у Сирії – близько 300 осіб.[1] В Україні за перші 8 днів Російська Федерація вже втратила понад 10 000 військовослужбовців. 

За даними Пентагону, 90% бойової сили, зібраної навколо України, вже перетнули кордон. Вони запустили понад 480 ракет по території України і використали більшість крилатих ракет «Калібр».[2] Зі зменшенням кількості крилатих ракет, російські окупаційні війська застосовують тактику знищення інфраструктури та завдання ракетно-бомбових ударів по населених пунктах, нехтуючи нормами міжнародного гуманітарного права.

Російська Федерація не забезпечила необхідні комунікації для підтримки своїх військ. Танки, що просунулись вглиб, в умовах відсутності палива, перетворюються на трактори. Російське керівництво не налагодило ефективну систему постачання, тому ЗС РФ не здатні продовжувати наступ на столицю. За словами Олексія Арестовича наразі російські війська перегруповуються після поповнення резервів. Одним з пріоритетів ЗСУ наразі є удари по колонах, що перевозять паливо для Росії. Генеральний штаб Збройних Сил України закликав громадян наносити удари на такі колони. Таким чином, Росія втрачає свій наступальний потенціал, а разом з тим, ініціативу. На декількох напрямках Збройні Сили України, навіть, перейшли у контр-наступ. У Сумській та Харківській областях українські солдати вийшли на російсько-український кордон, а на донецькому напрямі військовослужбовці 95-ї окремої десантно-штурмової бригади штурмували місто Горлівку, яке з 2014 року було окуповане РФ, і закріпились на його околицях.

Хоча, Росія має і тактичні здобутки. Передусім на південному напрямі. ЗСУ сконцентрувала основні сили на Сіверському та Слобожанському напрямках. Тому збройні сили Російської Федерації спромоглися захопити низку населених пунктів і перше велике українське місто – Херсон. У важкому становищі знаходиться оточений окупантами Маріуполь, останнє місто, що перешкоджає створенню сухопутного коридора до Кримського півострова. ЗСУ також виконує завдання з недопущення оточення міста Миколаїв.

Ймовірно, російсько-українська війна затягнеться на місяці. Після активної фази бойових дій, динаміка конфлікту знизиться, однак обстріли українських міст за допомогою артилерії та авіації продовжаться. У цьому відношенні для України важлива триваюча підтримка озброєннями з боку міжнародних партнерів. По-перше, за оцінкою українського війькового аналітика Національного інституту стратегічних досліджень Миколи Бєлєскова, ЗСУ потребує боєприпасів до градів та гаубиць 152 мм та 122 мм. Такі артилерійські припаси є у країн Центрально-Східної Європи, які в умовах посилення східного флангу НАТО є захищеними, а тому можуть дозволити собі таку допомогу. По-друге, одним з найбільш нагальних для України питань є захист з неба. Росія домінує у повітрі, що дає їй можливість наносити удари по українських містах, вбивати цивільних та знищувати військових. Український уряд просуває ініціативу закриття неба над Україно. Оскільки поки не всі країни-члени НАТО підтримують дану ініціативу через страх прямого зіткнення з РФ, паралельно Україні потрібно надати більше ПЗРК Stinger, авіацію та системи ПРО. За оцінкою британського аналітичного центру RUSI, Росія досі не використала увесь потенціал своїх ВКС[3], тому українські збройні сили мають бути готовими до можливого нарощування авіаударів. Варто зауважити, що кількість протиповітряних ракет українських радянських систем ПРО є обмеженою. Тому, потрібно налагодити постачання додаткових запасів з країн Центрально-Східної Європи. Серед літаків, які можуть передати Україні називаються МіГ-29, Су-25, а також американські штурмовики А-10. Німецький політолог Андреас Умланд, навіть, запропонував стратегію створення безльотної зони над Україною без фактичного втручання Північноатлантичного альянсу. По-перше, зробити безпечними для використання кілька західноукраїнських летовищ, установивши достатню кількість ППО. По-друге, надати Україні кілька дюжин списаних західних винищувачів (F-14, F-15, F-16, F-18…), доставити їх до цих летовищ і пофарбувати в українські кольори. По-третє, знайти на Заході кілька дюжин пілотів-ветеранів у якості добровольців, надати їм українське громадянство. По-четверте, привезти цих нових громадян України до безпечних західноукраїнських летовищ. По-п’яте, дозволити цим українським громадянами на українських винищувачах здійснювати вильоти по території України.[4]

Наразі український народ відстоює не тільки право на своє існування і незалежність, але і боронить усю Європу від ревізіоністської Росії. Підтримка країн-партнерів відіграє важливу роль у спроможності України давати відсіч агресору. Однак, країни-партнери мають бути такими ж рішучими у своїй підтримці, як український народ у боротьбі за свою країну. Лише тоді Європейський континент матиме шанс на мирне існування.


Sources:

1. Україна стала для них пеклом: порівнюємо втрати росіян у різних війнах, 02.03.2022,
URL: https://novyny.live/politics/ukraina-stala-dlia-nikh-adom-sravnivaem-poteri-rossiian-v-raznykh-voinakh-41480.html

2. Росія завела в Україну 90% зібраних військ і планує взяти Київ – Білий дім, 03.03.2022,
URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2022/03/3/7135187/

3. Justin Bronk, The Mysterious Case of the Missing Russian Air Force, 28.02.2022,
URL: https://rusi.org/explore-our-research/publications/commentary/mysterious-case-missing-russian-air-force

4.  Andreas Umland, 04.03.2022,
URL: https://www.facebook.com/andreas.umland.1/posts/10223838189756160