Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Австрійський візит Президента України: чи стане Відень новим «майданчиком» для переговорів ТКГ?

У масках, без рукостискань і з дотриманням дистанції – пандемія COVID-19 внесла суттєві зміни в міжнародні візити лідерів держав. 15 вересня 2020 року Президент України Володимир Зеленський здійснив свій перший закордонний візит в Австрію від початку локдауну. Поїздка глави держави мала відбутися ще в червні, проте, тоді її відклали через пандемію. І хоча епідеміологічна ситуація не поліпшилася, міжнародні контакти по всьому світу починають поступово відновлюватися. Австрія посідає вагому роль у зовнішній політиці України як важливий економічний і політичний партнер. Попри, компліментарний підхід Відня до відносин з Росією, позиція Австрії щодо підтримки територіально цілісності та незалежності України є незмінною.

Одне з основних питань, яке обговорювалося під час зустрічі стосувалося перенесення майданчика для переговорів Тристоронньої контактної групи з Білорусі до Австрії. Канцлер Себастьян Курц оголосив про готовність прийняти зустрічі ТКГ у Відні. Проте, Президент Зеленський заявив, що нині це питання обговорювати передчасно й варто дочекатися розвитку ситуації в Білорусі. Насправді ж, ідея про перенесення майданчика до Австрії – дуже на часі, оскільки Мінськ перестав бути нейтральною платформою для переговорів. Фактично проведення  зустрічей у Білорусі означає гру на полі Росії, зважаючи на збільшення впливу Путіна та послаблення Лукашенка через масові протести.

І хоча нині зустрічі ТКГ відбуваються у режимі відео-конференції, поїздки офіційної української делегації фактично б означали визнання легітимності Лукашенка. Крім того, Австрія – це одна зі столиць європейської дипломатії, тож проведення зустрічей у Відні надало б питанню ширшого європейського контексту. Таким чином, Україні було б легше вирішувати  питання врегулювання конфлікту з Росією на Донбасі на міжнародному порядку денному. Тож. перенесення зустрічей до Відня було б розумним кроком з усіх точок зору. До речі, голова української делегації в ТКГ Леонід Кравчук підтримав ідею про зміну майданчика для переговорів.

Вагому роль у відносинах Києва та Відня займає питання економічного співробітництва, інтенсивність якого зросла протягом останніх років. У 2019 році торговельний обіг між Україною та Австрією склав 1, 435 млрд. дол. США – на 7,4% більше, ніж за 2018 рік. Одним з провідних завдань української дипломатії сьогодні є заохочення інвестицій та економічна співпраця з іншими державами. Тож, це питання було одним з ключових під час віденського візиту глави держави. Президент України Володимир Зеленський разом з Федеральним Президентом Австрії Александром Ван дер Белленомвзяли участь в українсько-австрійському бізнес-форумі. Серед пріоритетів австрійського бізнесу в рамках двосторонньої співпраці – розширення присутності в наступних сферах: фінанси, нерухомість, легка промисловість, охорона здоров’я, органічне сільське господарство.

Крім того, Австрія – одна з країн, яка приділяє велику увагу гуманітарній ситуації на Донбасі. Під час переговорів сторони домовилися, що офіційний Відень надасть 1 мільйон доларів для постраждалих від бойових дій регіонів Донбасу. Федеральний президент Александр Ван дер Беллен під час спільної заяви підкреслив значимість гуманітарної допомоги Австрії для України: «Мене дуже тішить, що у межах візиту пана Президента ми змогли підтвердити, що ми надамо допомогу в розмірі одного мільйона євро для подальшої підтримки цих регіонів[1]». Також у  ході візиту української делегації була підписана Угода про гуманітарну допомогу з боку організації Global 2020 Луганській області та дитячим медичним закладам у Харкові.

Проте, у своїй зовнішній політиці Відень залишається прагматичним – зокрема, щодо будівництва «Північного потоку-2». Міністр закордонних справ Австрії Александер Шалленберг неодноразово критикував екстериторіальні санкції США проти російського газогону. Спроби Державного секретаря США Майка Помпео змінити позицію австрійської влади під час візиту влітку також не дали результату. Президент України Володимир Зеленський переконував австрійського прем’єра Себастьяна Курца в тому, що «Північний потік-2» несе виклики для енергетичної безпеки усією Європи. Однак, очікувати хоча б мінімальної змін и позиції Австрії не варто: «Ми вважаємо, що диверсифікація в економіці - це завжди позитивний фактор», - заявив Курц під час зустрічі.

Австрійсько-українські відносини мають достатній потенціал для подальшого розвитку – це стосується і спільних культурних проектів, і політичного діалогу, і економіки. Загалом виглядає так, що візит українського Президента відбувся успішно – вдалося досягнути тактичних цілей: підписання двосторонніх угод, поява українських аудіогідів у трьох найвизначніших музеях Австрії, підтвердження політичної підтримки. Проте, більш амбітний порядок денний потребує стратегічного погляду на австрійського-українських відносин і започаткування спільних масштабних проектів. Потенційно перенесення майданчику переговорів ТКГ до Відня могло б стати поштовхом для тіснішої співпраці між державами.