Інститут зовнішньополітичних досліджень

укр
eng
+38 (044) 287 52 58

Інститут зовнішньополітичних досліджень

тел. +38 (044) 287 52 58

Архітектура нової європейської безпеки від експертів Євроатлантичної ініціативи

 

Розробка архітектури сучасної європейської безпеки з урахуванням наявності «заморожених конфліктів» та енергетичних проблем на схід від Євросоюзу; процеси історичного примирення в Європі та включення кавказьких країн у безпекову систему Європи – ці проблеми обговорюють у Києві члени Євроатлантичної безпекової ініціативи (Euro-Atlantic Security Initiative). Серед експертів можна побачити відомих політиків, дипломатів, аналітиків із України, Росії, США та держав Євросоюзу.
Євроатлантичну безпекову ініціативу дипломати і політики в Україні та ЄС називають одним із провідних мозкових центрів, оскільки над його програмами працюють потужні аналітики та науковці як із європейського континенту, так і зі Сполучених Штатів. Так, на засіданні Ініціативи у Києві присутні колишні міністри закордонних справ, сенатори, які нині консультують керівників урядів та президентів західних країн. 
Місце проведення засідання, Київ, учасники Ініціативи обрали невипадково: за словами члена EASI, українського дипломата Олександра Чалого, головне питання, винесене на обговорення, – нова концепція євроатлантичної безпеки, яка включає Сполучені Штати, Європу та Росію. А побудувати таку систему без визначення статусу безпеки України неможливо, запевняє дипломат. 
Україна – «центровий гравець» європейської безпеки 
Із Олександром Чалим згоден колишній голова комітету з питань збройних сил Сенату США, фахівець із питань регіональної безпеки Сем Нанн – на його думку, Україна має посилити свою присутність у системі європейської безпеки як держава, яка зробила чимало корисного для зміцнення безпеки регіональної. 
«Україна свого часу поставила інтереси міжнародної безпеки над власними інтересами, добровільно відмовившись від ядерної зброї, – зазначає він. – Україна повернула росіянам свою хімічну зброю і таким чином зробила великий внесок у нерозповсюдження на сході Європи зброї масового знищення». 
Взагалі, можна назвати Україну «центровим гравцем» у системі європейської безпеки, зауважив Сем Нанн. За його словами, нова архітектура міжнародної безпеки повинна нагадувати «пояс стабільності» – від Канади до російського далекого Сходу. 
Випробування Придністров’ям 
Ще одна проблема, що її обговорили в Києві, – це перспективa розв’язання Придністровського конфлікту. Питання статусу цієї самопроголошеної республіки може бути вирішене після президентських виборів 11 грудня у Придністров’ї. Як наголосив у розмові з Радіо Свобода колишній міністр закордонних справ Росії Ігор Іванов, і нині, і в майбутньому головне, щоб це складне питання зацікавлені сторони вирішили політичним методом, без зброї. 
«Коли ми обговорюємо так звані «заморожені конфлікти», до яких належить і Придністров’я, ми виходимо з принципу: панове, шукайте політичні рішення через переговори; розвивайте атмосферу взаємодовіри! Довіра має панувати між усіма учасниками, залученими до придністровської проблеми, де головними гравцями виступають Україна і Росія», – сказав Іванов. 
А голова Мюнхенської конференції з питань безпеки Вольфганг Ішингер зауважив: Україна виконує функцію цементуючого елементу в системі регіональної безпеки через розташування у географічному центрі Європи, на кордоні європейської та євразійської цивілізацій. При цьому історично та ментально Україна була й залишається державою з європейськими традиціями та світоглядом, наголосив німецький аналітик.

Європейський простір